Jeszcze kilkanaście lat temu zaprojektowanie i realizacja przestrzeni kinowej była przedsięwzięciem trudnym, a przede wszystkim bardzo kosztownym. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił jednak, że nowoczesne urządzenia audiowizualne można zainstalować stosunkowo niewielkim kosztem, także z uwzględnieniem projektu, mającego na celu dostosowanie techniczne pomieszczenia do wyświetlania materiałów wizualnych.
Projekt sali kinowej dostosowany do indywidualnych potrzeb
Opracowanie udanego i sprawnie działającego systemu do odtwarzania treści audiowizualnych wymaga przygotowania szczegółowego planu. Przede wszystkim należy sprecyzować funkcję sali kinowej i to, dla ilu osób ma być przeznaczona. Istotna jest też specyfika przestrzeni, którą dysponujemy – zbyt niskie pomieszczenia mogą sprawić problem przy adaptacji ze względu na ograniczenia związane nie tylko z możliwą wielkością ekranu, ale także z usytuowaniem miejsc do siedzenia. Kino domowe przeznaczone dla od kilku do kilkunastu osób bez problemu zmieści się w budynku mieszkalnym o standardowej wysokości ścian. Przy większej liczbie potencjalnych widzów sprawa się już nieco komplikuje. Miejmy to na uwadze, bowiem nie wszystkie przestrzenie publiczne o dużej powierzchni posiadają odpowiednią wysokość. Istotne jest też wykończenie wnętrza – ściany powinny być w ciemnym, matowym kolorze, aby obraz emitowany przez projektor nie odbijał światła, zmniejszając tym samym kontrast obrazu i powodując refleksy na ekranie. Zastosujmy też odpowiednie oświetlenie, które będzie włączone w czasie projekcji – sprawdzi się tu system oświetlenia punktowego. Dobrym pomysłem są słabe lampy ledowe zainstalowane przy podłodze lub na ścianach.
Urządzenia audiowizualne w pomieszczeniach wielofunkcyjnych
Nieco trudniej sprawa wygląda w przypadku, gdy naszym zadaniem jest wyposażenie sali konferencyjnej. Pomieszczenie to ma charakter wielofunkcyjny, zatem nie możemy dostosować wszystkich jego aspektów technicznych pod kątem potencjalnej sali kinowej. Istotne w takim wypadku jest zadbanie o szczegóły: odpowiednie systemy rolet wykonanych z materiałów pochłaniających światło, matowe powierzchnie ścian i wyposażenia sali. Projekt sali kinowej powinien uwzględniać układ stołów i miejsc do siedzenia – miejmy na uwadze takie ich ustawienie, aby z każdego punku pomieszczenia komfort oglądania materiałów wideo był na wysokim poziomie.
Odpowiednia akustyka
W miejscach takich jak muzea interaktywne istotne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie wyciszenie poszczególnych pomieszczeń lub wydzielonych stref. Projekt sali kinowej musi zatem uwzględniać fizyczne aspekty sposobu rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni. Istotne jest wyciszenie możliwie jak największej powierzchni ścian bocznych. Odpowiednie umiejscowienie i zabudowanie korytarzy komunikacyjnych sprawi, że dźwięk i światło emitowane przez urządzenia audiowizualne nie będzie się na siebie nakładał i tym samym zachowa czystość.