Worried Businessman Got Virus and Data Loss on Laptop Computer

Jak chronić komputer przed wirusami?

Wszystkie urządzenia elektroniczne mogą paść ofiarą wirusów. Jak się chronić przed wirusami? Co warto wiedzieć, by uniknąć problemów związanych ze złośliwym oprogramowaniem?
Dlaczego warto chronić swój komputer przed wirusami?

Przeciętny internauta spędza dużo czasu w Internecie. Wirusy utrudniają pracę. Mogą również uszkodzić komputer czy pozwolić hakerom na kradzież danych, takich jak szczegóły z dokumentów tożsamości czy hasła z kont bankowych. Z tego powodu ochrona przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem jest szczególnie ważna.

Aplikacja chroniąca

Najprostszym sposobem jest zainstalowanie aplikacji chroniącej przed wirusami oraz regularne aktualizacje. Program Mictrsoft Defender to bezpłatne oprogramowanie, które chroni przed złośliwym oprogramowaniem. Sporo firm informatycznych proponuje także darmowe antywirusy jako miesięczne wersje próbne.

Nieznany adresat e-maila i dziwna treść

Hakerzy często dołączają wirusy w plikach dołączonych do wiadomości e-mail. Jeśli nie spodziewasz się danej wiadomości, czy załącznika, lepiej nie otwierać danego maila. Podobnie jest zresztą z wiadomościami wysyłanymi o niestandardowych godzinach, np. o 2 w nocy. Dziwnie brzmiące nazwy adresów również powinny wzbudzić twoją czujność. Podejrzanych wiadomości lepiej nawet nie otwierać.

Kochane aktualizacje

Często aktualizacja systemu bywa denerwująca, zwłaszcza jeśli komputer wolno działa. Aktualizacje systemu Windows są jednak bardzo potrzebne, by pomóc w zabezpieczeniu przed wirusami czy złośliwym oprogramowaniem.

Zaufane pendrive

Wirusy mogą także przenosić się przez nośniki USB. Z tego powodu ważne jest, aby korzystać jedynie z zaufanych nośników.

Ustawienia prywatności przeglądarki

Nowoczesne przeglądarki mają ustawienia prywatności.

Kontrola zagrożeń

Jeśli zauważysz, że na twoim urządzeniu pojawiło się niechciane oprogramowanie, możesz je łatwo odinstalować. Wystarczy z pozycji start przejść do ustawień, a następnie do aplikacji. Po zaznaczeniu konkretnej pozycji należy kliknąć opcję „odinstaluj”.