Data Security system Shield Protection Verification

Jakie są obowiązki administratora danych osobowych?

RODO chroni osoby fizyczne przed nadmiernym rozpowszechnianiem ich danych osobowych. Wiadomo, że z jednej strony nie tylko umożliwia wgląd i możliwość ich modyfikacji, ale także sam użytkownik ma wpływ na to, kto może mieć do nich wgląd i jak wygląda ich przepływ. Można stwierdzić, że RODO gwarantuje, że wszelkie dane są odpowiednio chronione.


Obowiązki administratora
Przede wszystkim jeśli chodzi o RODO, to daje ono maksymalnie duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli chodzi o zbieranie, czy przetwarzanie wszelkich danych. Bardzo duże znaczenie ma także to, że o wszelkich atakach, czy nawet próbach ataku, użytkownik musi zostać poinformowany i to jeden z głównych obowiązków administratora danych osobowych. Od strony użytkownika tego typu wiadomości są naprawdę ważne, ponieważ wcześniej nikt nie miał pojęcia, komu udzielane są informacje, dotyczące takich danych, czy są one bezpiecznie przetwarzane.

W efekcie bardzo wiele osób było wręcz nękanych telefonami z ofertami od konkurencji, czy też od firm, które wykupiły całą bazę danych. Administrator musi informować nie tylko to, jakie dane są zbierane, ale także, w jaki sposób zostaną one wykorzystane w późniejszym czasie. Często jest kilka różnych zgód, użytkownik po zapoznaniu się z poszczególnymi, może wyrazić chęć, by dane były przesyłane, bądź też nie. Dlatego na właściwie każdym kroku należy pilnie czytać to, na co mamy, zamiast się zgodzić.

Zobacz w temacie:

Ponadto obowiązkiem administratora jest dopilnować, by w razie zagrożenia atakiem, wszyscy użytkownicy zostali o tym poinformowani. Pozwoli to nie tylko na zmianę haseł dostępu, ale przede wszystkim będzie stanowiło realną ochronę dla wszelkich danych. Warto znać swoje prawa, ponieważ bardzo często udzielamy automatycznie zgody na wszystko. Wiadomo, że znacznie bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie to, by poświęcić czas na zapoznanie się z tym wszystkim, a następnie można będzie zgodzić się jedynie na to, na co chcemy. Przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Leave a Reply