Waitress swiping credit card on pos

Terminal POS

Terminal POS jak działa?

Terminal POS jest skróconą nazwą od poit of sale. Terminal POS to najnowocześniejsze urządzenie do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Tego typu terminale stanowią punkt sprzedaży, mogą więc być zintegrowane z kasami fiskalnymi. Jednak głównym zadaniem takiego terminala jest rozliczanie transakcji z kartami płatniczym, kartami kredytowymi oraz teraz już coraz bardziej popularnymi transakcjami BLIK.

Coraz więcej nowych terminali również jest wyposażona w możliwość obsługi transakcji zbliżeniowych poprzez technologię NFC, dzięki której nie posiadając przy sobie żadnych kart, możemy dokonać płatności swoim telefonem komórkowym zbliżeniowo lub użyć do tego naszego smartwatcha. Terminal ten jest niewielki, mieści się on w jednej dłoni. Takie urządzenie podaje się klientowi który chce wykonać transakcję zbliżeniową lub poprzez wprowadzenie PIN karty płatniczej na klawiaturze terminalu.

Terminal ten ma również niewielki ekran na którym pojawia się kwota transakcji. Takie urządzenia mogą mieć także inną postać. W zależności od branży w jakiej działa firma terminale mogą być w postaci dużych monitorów. W takim przypadku terminal daje możliwość sprawdzić klientowi w hurtowni czy jego zamówienie zgadza się ze stanem faktycznym.

Podobne rozwiązania są również stosowane w wielu restauracjach, obsługa nalicza rachunki przypisane do danego stolika. Terminal POS ma również wiele ciekawych dodatkowych opcji takich jak np. cashback, dzięki któremu każdy klient używający kart VISA lub MASTERCARD może wypłacić gotówkę w danym punkcie handlowym.

Przy dokonywaniu zakupów za dowolną kwotę, należy po prostu zgłosić kasjerowi chęć wypłaty gotówki. Wtedy obsługujący terminal wprowadza odpowiednią kwotę łączącą cenę za sprzedaż produktu wraz z kwotą do wypłaty np. 200 zł. Płacimy jednorazowo za pośrednictwem karty i odbieramy wskazaną kwotę gotówki. Terminale obecnie znajdują się już w niemal każdym sklepie do jakiego wychodzimy. Jest to niezwykłe ułatwienie dla klientów, a także dla kasjerów.