hands with payment terminal and credit card

Niemodne pieniądze

Ostatnio ludzie coraz częściej korzystają z kart płatniczych, a gotówka odchodzi w zapomnienie. Do takiego rodzaju transakcji potrzebne są jednak terminale POS. Pierwsze takie urządzenia wprowadzono pod koniec lat 70. w USA. Dzięki nim opłata może odbywać się poprzez karty bezdotykowe lub wpisując numer PIN. W dzisiejszych czasach znajdziemy je nie tylko w dużych centrach handlowych, ale też w małych wiejskich sklepikach.

Model tego urządzenia najlepiej dobrać odpowiednio do branży, w której specjalizuje się nasza firma. Są to np. terminale stacjonarne i przenośne. Nowoczesne płatności mobilne pozwalają nam również na użycie telefonu z systemem NFC zamiast kart płatniczych. Warto wiedzieć, że terminal POS nie musi być założony w tym samym banku, w którym mamy rachunek bankowy.

Głośno jest również o Programie Polska Bezgotówkowa. Projekt ten utworzono, dzięki współpracy między przedstawicielami sektora usług płatniczych, w skład którego wchodzi m.in. Związek Banków Polskich. Pozwala on przedsiębiorcom na łatwiejsze wejście na rynek mobilnych opłat. Każdemu z nich przysługują bowiem 3 terminale POS bez prowizji oraz abonamentu, przez okres roku.

Warto też wspomnieć o takich funkcjach jak: usługa Cash Back, możliwość dodawania napiwków do rachunku, dokonywanie transakcji walutowych czy doładowywanie kont telefonów na kartę. To wszystko zawarte jest w jednym małym terminalu POS. Każde tego typu urządzenie zawiera ośmiocyfrowy numer identyfikacyjny zwany TID.

Z roku na rok liczba użytkowników kart płatniczych wzrasta. Skutkuje to też większą liczbą dostępnych na rynku terminali oraz przyrostem transakcji wykonywanych przy ich udziale. Mobilna zapłata jest czymś, co ułatwia życie codzienne większości z nas. Dzięki niej nie musimy skupiać się na tym, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wystarczy, że posiadamy kartę i już możemy dokonywać zakupów bez większych ograniczeń.

Jak zostało wcześniej wspomniane, terminale POS znajdują się już praktycznie w każdym miejscu, w którym dokonujemy jakichkolwiek transakcji finansowych. I jak z takich udogodnień nie korzystać?