Oglądając telewizję, słuchając radia a nawet jadąc w autobusie wciąż przewija się jedno słowo kwota wolna od podatku. Zapewne niejeden człowiek spotkał się z tym terminem, jednak jest on dla wielu osób niejasny.
Warto zatem zastanowić się co to właściwie jest kwota wolna od podatku, szczególnie ważne jest to w momencie składania zeznania podatkowego.
Kwota wolna od podatku
W kilku słowach wyjaśnienia to nic innego jak pewna suma rocznych dochodów, które nie są opodatkowane. Na rok 2020 kwota ta wynosiła 8000 złotych. Tłumacząc łopatologicznie, jeśli przez dwanaście miesięcy, okrągły rok zarobiłeś 8000 zł brutto lub mniej, to jesteś zwolniony z podatku, suma jego wyniesie 0 złotych. W momencie przekroczenia tej kwoty, w tym momencie zostaje naliczony podatek.
A co w momencie gdy kwota wolna od podatku zostanie przekroczona?
Tak niedużą sumę w ciągu roku zarabia niewiele osób, z tego też powodu większość musi odprowadzić podatek dochodowy. Wyliczany on jest i wpisany corocznej deklaracji PIT.
Tutaj pojawiają się pierwsze trudności, jeśli zarobiłeś na rok 2020 kwotę do 85.528 złotych brutto, w tym momencie naliczany zostaje u Ciebie podatek w wysokości “17% od tej kwoty pomniejszony o kwotę zmniejszającą podatek”. W momencie gdy nasz dochód jest wyższy naliczony zostaje podatek w wysokości 32% od kwoty większej niż 85.528 złotych.
Warto pamiętać, nie każdy musi składać zeznanie podatkowe PIT. Osoby, które nie osiągnęły w danym roku podatkowym żadnych dochodów, a także nie prowadzą własnej działalności gospodarczej są zwolnione ze złożenia corocznego rozliczenia PIT.
Kwota wolna od podatku na przestrzeni ostatnich lat ulegała zmianie, jednak można zaobserwować, że osoby przeciętne, które standardowo mieściły się w granicy do 85.528 złotych, kwota podatku raczej nie uległa zmianie. Inaczej wygląda natomiast kwestia osób ponadprzeciętnych, których odchody przekroczyły 85.528 złotych. W ostatnich latach widzimy tendencję spadkową.
Zgłębiając temat nie jest on wcale zagmatwany, warto trochę się tym problemem zainteresować, by przypadkiem nie zostać oszukanym, by być świadomym swoich pieniędzy, które każdy odprowadza na rzecz państwa.