busy coworking office space

Komfort i ergonomia gabinetów

Zakładając nowa firmę lub modernizując obecną czeka nas wiele zmian; każdy chce, by przyniosły pozytywny efekt. Wiele formalności wymaga znacznego nakładu czasu i jest zwyczajnie uciążliwe, ale zdecydowanie przyjemniejszym etapem, który ułatwi prowadzanie przedsiębiorstwa, jest odpowiednia organizacja biura czy stanowisk biurowych.

Jak wprowadzić porządek w biurze

Dyrektor ma swój gabinet, a każdy z pracowników na pewno posiada przynajmniej swoje miejsce na biurku lub nawet własny pokój. Wykonując obowiązki, chcemy robić to efektywnie, bez konieczności wykonywania zbędnych ruchów i marnowania czasu. By tak się działo każdą osobę należy uświadomić o kilku zasadach, by wprowadzić ład i pełną organizację dla dobra efektywnej pracy w firmie.

Istnieje metoda 5S (selekcja, systematyka, sprzątnie, standaryzacja, samodyscyplina), pozwalającą wprowadzić dobrą funkcjonalność każdego przedsiębiorstwa. Selekcja polega na rozróżnieniu rzeczy na te przydatne i te, które możemy wyrzucić. Systematyka określa sposób przechowywania przedmiotów w celu łatwego do nich dostępu.

Dzięki sprzątaniu miejsca pracy eliminujemy nieczystości, które przeszkadzają i mogą niepotrzebnie rozpraszać pracowników. Standaryzacja definiuje sposoby działania tak, by każdy wiedział co i jak należy zrobić, być zachować porządek. Samodyscyplina każdej osoby dotycząca trzymania się pozostałych zasad metody 5S pozwoli na długotrwałe i łatwe kontrolowanie przestrzeni w biurze.

Otoczenie pracownika

Aranżując gabinet czy openspace należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i cyrkulacje powietrza. Klimatyzacja i wielkie okna w południowej części budynku będą najdogodniejszym wyborem. Trzeba również starannie wybrać elementy znajdujące się w najbliższym otoczeniu pracy każdej z osób. Wpływają one bowiem bezpośrednio na wydajność pracowników i ich lepsze samopoczucie. W takim razie: co jest potrzebne w biurze?

Meble jak biurka czy fotele powinny być jak najbardziej ergonomiczne. Konieczne jest dopasowanie ich do indywidualnie do potrzeb pracowników, by nie powodować długotrwałego dyskomfortu, wywołanego używaniem nieodpowiedniego mebla przez 8 godzin dziennie.

Należy także wybrać szafy lub regały na segregatory z dokumentami lub inne potrzebne rzeczy, które zapewnią nam dostęp do wszystkiego w jednym miejscu. Powinniśmy także wygospodarować odpowiednie miejsce dla stolików oraz krzeseł dla klientów, które pozytywnie wpłyną na komfort obsługi osób zainteresowanych.

Sprzęt elektroniczny pozwoli na szybkie działanie z jednego pomieszczenia. Powinno się ono znajdować w miejscu, które nie będzie swoim ruchem i dźwiękami rozpraszać innych ludzi, dlatego pożądane jest wygospodarowanie oddzielnego miejsca na ksero. Warto wyposażyć biuro w klika drukarek wielofunkcyjnych ze skanerami.

Firmowe telefony czy komputery ułatwią funkcjonowanie i komunikacje miedzy współpracownikami, dlatego dobrze by było dłużej zatrzymać się nad wyborem konkretnych modeli. Niszczarka do papieru również powinna znaleźć swoje zastosowanie. W pracy biurowej przydatne będą także artykuły takie jak: teczki na dokumenty, długopisy i inne materiały piśmiennicze, zszywacze, dziurkacze oraz spinacze czy pineski. Drukowanie i uzupełnianie dokumentów stanie się sprawniejsze, gdy każda z tych rzeczy będzie pod ręką.

Prowadzenie firmy ze swojego gabinetu czy bycie referentem do obsługi klientów łączy fakt pracy przy komputerze, czyli w biurze. Warto mieć odpowiednie wyposażenie oraz szczegółowo zaplanować jego rozmieszczenie. Może to się wydawać trywialne, jednak przy tak długim czasie spędzanym w biurze i nierzadkim wcale natłoku obowiązków oraz spraw do załatwienia, właściwe zagospodarowanie przestrzeni pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów.

Podczas zakupów trzeba pamiętać, aby rozważnie wybierać ilość kupowanych materiałów tak, by nic się nie zmarnowało. Dla tych, co lubią zastąpić długopis oraz chcą, by ich podpis był szybszy i wyglądał bardziej profesjonalnie proponuję zakup pieczątek dla wygodny wypełniania dokumentów.

Leave a Reply