Solar panel on a wooden cottage in the forest

Kiedy montować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są niezwykle opłacalną inwestycją. Jednak zanim zaczniemy montaż, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Należy rozważać takie kwestie jak:

  • opłacalność inwestycji
  • uwarunkowania techniczne
  • wpływ na estetykę domu po ułożeniu paneli fotowoltaicznych
  • włączenie instalacji w ogólną sieć elektroenergetyczną

Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele te składają się z wielu szeregowo lub równolegle połączonych ogniw krzemowych. W chwili obecnej wykorzystuje się głównie ogniwa monokrystaliczne, o 17-18% efektywności pozyskiwania energii. Ogniwa polikrystaliczna, również mają swoje zastosowanie, ich efektywność jest minimalnie niższa i oscyluje na poziomie 16-17%. Kładąc panele fotowoltaiczne trzeba wziąć pod uwagę moc szczytową modułu. Zawiera się ona w granicach 280-300W określonej dla promieniowania słonecznego na poziomie 1000W/m2.

Gdzie i w jaki sposób montować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaikę możemy zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Instalacja umieszczona na dachu wymaga tego, aby płaszczyzna dachu była nachylona pod kątem co najmniej 40 stopni. Ponadto, najistotniejszą kwestią jest to, by dach nie był przez większą część dnia zacieniony. Jeśli tak jest, wówczas nie można wykorzystać w całości potencjału paneli fotowoltaicznych. Jeżeli mamy zamiar zamontować fotowoltaikę na gruncie, wówczas także trzeba mieć na uwadze położenie paneli. Nie mogą być one zacienione przez inne budynki. Warto poznać też przyszłe plany zagospodarowania terenu, o ile to oczywiście możliwe. Dzięki temu nie ma obaw o to, że budynki zacienią nam naszą konstrukcję. Panele umiejscowione w gruncie są dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy sporo wolnego terenu, który jest nieużywany i może służyć pod instalację fotowoltaiczną.

Interesują cię ekologiczne paliwa? Zobacz kaloryczność pelletu a ekogroszku oraz wartość opałowa węgla

Kiedy montować panele?

Jeśli zależy nam na długoterminowych oszczędnościach, panele są doskonałym pomysłem na obniżenie rachunków. Pamiętajmy jednak, że aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego źródła, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe parametry oraz optymalne sposoby montażu.